Správanie nekastrovaných zvierat – Fenka má nežiadúce šteniatka, počas ruje je nepokojná, má krvavé výtoky, nežerie, často močí, nepočúva, šteká. Pes zasa uteká z domu, nepočúva, zavýja, nežerie, môže sa zraniť po súboji s iným psom alebo poraniť človeka, zvýšená agresivita, pokusy krytia na ľuďoch a predmetoch, močenie na nevhodné miesta a objekty. Mačka rodí nežiadúce mačiatka, počas ruje mňauká, chudne, je nepokojná, škriabe po nábytku. Kocúr si svoje územie – teritórium a predmety značkuje močom, bije sa s inými kocúrmi, uteká z domu, mňauká.

Ako to vyriešiť? Kastráciou možete zabrániť týmto nežiadúcim pudom a taktiež znížiť riziko vzniku nádorov mliečnej žlazy u fen alebo nádorov perianálnych žliaz.

Ovariektómia (OVE) – Pri tejto operácii sa vyberajú iba vaječníky a maternica ostáva v tele, kde sa postupne atrofuje (zmenší). Zviera je v celkovej narkóze a rez sa vedie tesne za pupkom dlhý asi 4-7 cm. Vaječníky sa vytiahnu do rany, kde sa podviažu a oddelia od rohov maternice. Potom sa brušná stena zašije.

Ovariohysterektómia (OVHE) OVHE – Vykonáva sa hlavne u súk s príznakmi metropatie (pyometra, mukometra, glandulárna cystická hyperplázia). Rez je dlhší ako pri OVE až po predposledné bradavky, vaječníky spolu s maternicou sa odpreparujú od závesného aparátu a oddelia sa od zvyšku tela v oblasti kŕčka maternice. Potom sa brušná stena šije ako pri OVE.

Kastrácia psa. Rez sa robí tesne pred mieškom dlhý asi 1-2cm, do rany sa vytlačí najprv jeden semenník, podviaže sa a odreže a potom druhý. Rana sa zašije. Kastrácia nemá žiadny vplyv na výcvik a prácu psa ani na hravosť a bojazlivosť.

Kastrácia kocúra. Miešok sa nareže nad jedným semenníkom, ten sa vytlačí do rany, podviaže sa a odreže ako u psov a potom taktiež druhý semenník. Miešok sa u kocúrov nezašíva. Kocúr po kastrácii prestáva značkovať predmety a okolie, neuteká z domu a má nasadenú špeciálnu diétu, aby sa zabránilo inkontinencii moču a tvorbe močových kameňov.

Nevýhody kastrácie

Inkontinencia (odkvapkávanie) moču je najčastejším nepríjemným následkom kastrácie. Prejavuje sa hlavne v spánku, častejšie u súk ťažších ako 20kg, vo veku od 3 do 10 rokov a u psov vo veku od 2 do 5 rokov. Dokázaná je aj plemenná predispozícia u boxera. U postihnutých zvierat je narušený mechanizmus uzatvárania močovej rúry. Treba však vylúčiť aj iné možné príčiny.

Priberanie na telesnej hmotnosti: Po ovariektómii majú viaceré feny sklon k zvýšenej spotrebe krmiva. Výberom správnej kŕmnej diéty a dostatočným pohybom sa tomu vyhnete.
šteňacia srsť môže vyrásť u dlhosrstých súk (írsky seter, dlhosrstý jazvečík).

Alopécia sa niekedy vyskytne u krátkosrstých súk symetricky v oblasti slabín.
Pyodermia vulvy : vulva sa stiahne a s kožou v oblasti perinea, hlavne u pretučnených zvierat, vytvorí hlboké záhyby, v ktorých dochádza k dlhotrvajúcemu zápalu.