Asi každý majiteľ už prežil so svojim miláčikom problém zvaný hnačka. Je nepríjemný pre obe strany, hlavne, ak zvieratko žije trvale v byte, bez možnosti výbehu, alebo keď na ten výbeh nestihne dobehnúť.

V prípade akútnej hnačky sa väčšinou jedná o nekomplikované ochorenie, ktoré pri vhodných opatreniach spontánne odoznie. Jeho príčina sa najčastejšie skrýva v dietetických chybách a pomerne často bývajú príčinou aj parazity. Tu treba podotknúť, že klasické odčervovacie tabletky a pasty nepôsobia proti všetkým možným črevným parazitom a dokonca ani formovaná stolica ich prítomnosť v truse nevylučuje.

Čo teda robiť, ak jedno ráno namiesto šulčeka nájdete po svojom zvieratku neformovanú kôpku alebo mokrý fľak?

V prvom rade sa snažte, aspoň zbežne, preštudovať jeho farbu, konzistenciu, prítomnosť čerstvej krvi, hlienu, parazitov. Presne na tieto veci bude totiž, v prípade potreby, váš vetrinár zvedavý. Ak je zviera na pohľad v poriadku, teda je naďalej aktívne, hrá sa, pije, jeho bruško nevydáva divné zvuky, nezvracia, močí normálne, nariaďte mu prístnu 24 hodinovú hladovku, počas ktorej bude prijímať iba tekutiny do forme pitnej vody, alebo iontového nápoja určeného pre zvieratká.

Po tejto hladovke nasleduje niekoľkodňová diéta. Je žiadúce podávať krmivo v malých dávkách niekoľkokrát denne, aby sa predišlo nárazovému preťaženiu tráviaceho aparátu, ktorého dôsledkom by bola opäť hnačka alebo zvracanie. Ďalej, krmivo musí byť zahriate na telesnú teplotu.

Čo sa týka zloženia diéty, musí byť dobre stráviteľná, nízkozbytková, nízkotučná, chutná, bez dráždivých látok a potenciálnych alergénov a musí dorovnať straty vitamínov a minerálov. V prípade zápalu hrubého čreva musí obsahovať aj vhodný druh a množstvo vlákniny. U mačiek navyše musí rešpektovať vyššie potreby bielkovín v porovnaní so psami (30% – 45%).

Z domácej stravy sa v takýchto prípadoch môže použiť hydinové alebo rybie mäso. Ako zdroj sacharidov sa doporučuje ryža (na schutnenie preliata mäsovým vývarom), ktorá tvorí väčšiu časť dávky. V krajnom prípade teplé, uvarené zemiaky. Cestoviny, s ohľadom na obsah lepku, ako možného alergénu, nie sú najvhodnejšie.

Všetky vyššie spomenuté požiadavky však rešpektujú iba komerčné diéty, ktoré sú k dostaniu na predpis u veterinárnych lekárov -vo forme granúl, konzerv, pre mačky aj vo forme kapsičiek. Po náprave tráviacich problémov, možno po 2-3 dňoch pridať do diety pôvodné granule, v dávke asi 1/4 porcie. Táto dávka sa denne zvyšuje o 1/4, až do prechodu na klasické kŕmenie.

Ak sa konzistencia stolice po týchto dietetických opatreniach nezlepší, prípadne sa v stolici nachádzajú parazity, alebo je zmenený celkový zdravotný stav, či zvieratko opakovane zvracia, je lepšie vyhľadať pomoc veterinára. Netreba zabúdať na to, že hnačka môže byť len sprievodným javom závažnejšieho celkového ochorenia.