Očkovanie mačiek

Článok pridaný - 5. December 2010 od Veterinárna klinika Tatryvet

Očkovanie mačiek

Prvýkrát mačiatka vakcínujeme vo veku 8-9 týždňov. Následný vakcinačný harmonogram mačiatka Vám navrhne veterinárny lekár. Dospelý jedinec sa revakcínuje 1 krát ročne. Vakcinovať sa u mačiek začína vo veku 8-9 týždňov, s revakcináciou v 12 týždni. Následne sa každoročne vykonáva revakcinácia.

Existujú viaceré typy vakcín s rôznou kombináciou spomínaných ochorení. Najbežnejšou je Trojkombinácia Panleukopénie, Herpesu a Calicivírusu. Ďalšia je v kombinácii s chlamydiózou a taktiež existuje 5 kombinačná vakcína so spomínanými 4 ochoreniami a ešte s Leukémiou.

V súčasnej dobe sa mačky očkujú proti týmto ochoreniam:

Panleukopénia – FPLV – alebo mačací mor je silne virulentné ochorenie s inkubačnou dobou 2–10 dní postihujúce len mačky. Ochorenie máva spravidla veľmi rýchly priebeh a môže pripomínať otravu. Prejavuje sa súčasnými prudkými hnačkami a zvracaním veľmi často končí smrťou zvieraťa.

Je možné proti nemu zviera zaočkovať. Vírus napadá výstelku tráviaceho traktu spôsobuje vredy a rozpad výstelkového epitelu .Zároveň sa znižuje množstvo bielych krviniek, čo zhoršuje imunitu zvieraťa. Nákazu si medzi sebou zvieratá väčšinou predávajú cez sekréty, ktorými sa kontaminuje napríklad voda na pitie.

Postihnuté zviera je apatické zvracia, má vodnatú hnačku, veľakrát je v stolici krv, neje a nepije. Pokiaľ je nákaza slabšia, je možnosť vyliečenia. Ak sa nakazí gravidná mačka, väčšinou potratí. Pokiaľ porodí živé mačatá, mávajú postihnutý mozoček, následkom čoho majú zhoršenú koordináciu pohybu alebo môžu byť aj slepé.

Infekčná rinotracheitída – FVR a kalicivírusová infekcia-  FCV- Ochorenie spôsobuje Herpesvirus rhinotracheitidis a Calicivirus. Tieto dve ochorenia prebiehajú často súbežne. Klinické prejavy sú od zápalu spojiviek, zápalu dutiny ústnej až po infekčnú nádchu. Ochorenie má často dlhý chronický priebeh.

Besnota – R – je jedna z najobávanejších veľmi nebezpečných nákaz zvierat. Atakuje mozog a ochorenie končí vždy smrťou. Mačky sa môžu nakaziť od besného “voľne” žijúceho zvieraťa(líška, jazvec,..) Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, pretože sa nakaziť môže nielen rôzne domáce zvieratá , ale aj človek- po pohryzení alebo poranení od infikovaného psa alebo mačky.

Chlamydióza – Ch.felis – ochorenie spôsobené parazitom Chlamydia psittaci. Zvyčajne sa vyskytuje spolu s kalicivirózou a herpesvirózou. Klinické prejavy: výtok z očí, zápaly spojiviek, nádcha.
infekčná leukémia- FeLV-  je ochorenie ,ktoré môže mať rôzne klinické príznaky od nechutenstva, horúčky , zápalu dutiny ústnej, infekcie dýchacích ciest, hnač