Potlačenie pohlavnej aktivity u...

Článok pridaný - 9. December 2010 od Veterinárna klinika Tatryvet

Majitelia sučiek, zvlášť tých bytových, sa priemerne dvakrát za rok potýkajú s rovnakým problémom – špinenie a s ním spojené zmeny správania, utekanie pred doternými psami, nechcené nakrytie, falošná gravidita a laktácia s neblahými následkami…

Majitelia mačiek to majú ešte náročnejšie. Mačky sú totiž, v porovnaní so psami, mimoriadne plodné zvieratá a majú ruju takmer celý rok. Taká priemerná mačička môže zostať gravidná už v polroku svojho života. Za rok môže mať, za vhodných podmienok, až 3 vrhy a z každého vrhu môže vzísť 5-6 mačiatok.

To znamená minimálne 3 epizódy ročne párenia sa s neznámymi, pravdepodobne netestovanými a teda potenciálne nakazenými kocúrmi. V prípade bytových mačiek cyklicky sa opakujúce obdobia neúnavného mraučanie, „ponúkania sa“, nechutenstva, chudnutia…

V prípade zabreznutia riziko komplikovaného pôrodu no a v konečnom dôsledku hľadanie 18 nových domovov ročne. Niet divu, že každý zodpovedný majiteľ, ktorý nemá doma chovné zviera, rieši otázku, ako zabrániť nekontrolovanému páreniu a množeniu sa.

Kupodivu, aj v dnešnej dobe, keď už sú nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie dobre známe, sa bohužiaľ stretávame s majiteľmi, ktorí si pre svoje zviera vyžadujú takýto druh ošetrenia a vystavujú ho tým zbytočnému zdravotnému (nezriedka aj smrteľnému) riziku. Na medikamentózne zabránenie ruje sa používajú steroidné hormóny, ktoré ovplyvňujú celú radu orgánových systémov a sú na počiatku mnohých závažných ochorení.

Najmä, ak sa aplikujú v nesprávnom období (t.j. pri prvých príznakoch ruje alebo v jej priebehu). Typickým príkladom je hnisavý zápal matenice, takzvaná pyometra. Predstavuje potenciálne smrteľné ochorenie, ktoré je charakterizované nahromadením hnisavého zápalového sekrétu v dutine maternice, s následnou celkovou sepsou.

Jej vznik je spojený s nadmerným hormonálnym dráždením sliznice maternice, ktorej žľazy za nejaký čas zbujnejú a produkujú nadbytok sekrétu, hromadiaceho sa v dutine maternice. Ten predstavuje ideálne prostredie pre baktérie, ktoré zmenia charakter sekrétu na hnisavý. Vznikajúce toxíny prechádzajú do krvného obehu a vyvolávajú celkové príznaky.

Najspoľahlivejším a takpovediac aj jediným riešením tohto stavu je chirurgické odstránenie celej zahnisanej maternice. Výsledný