Majitelia sučiek, zvlášť tých bytových, sa priemerne dvakrát za rok potýkajú s rovnakým problémom – špinenie a s ním spojené zmeny správania, utekanie pred doternými psami, nechcené nakrytie, falošná gravidita a laktácia s neblahými následkami…

Majitelia mačiek to majú ešte náročnejšie. Mačky sú totiž, v porovnaní so psami, mimoriadne plodné zvieratá a majú ruju takmer celý rok. Taká priemerná mačička môže zostať gravidná už v polroku svojho života. Za rok môže mať, za vhodných podmienok, až 3 vrhy a z každého vrhu môže vzísť 5-6 mačiatok.

To znamená minimálne 3 epizódy ročne párenia sa s neznámymi, pravdepodobne netestovanými a teda potenciálne nakazenými kocúrmi. V prípade bytových mačiek cyklicky sa opakujúce obdobia neúnavného mraučanie, „ponúkania sa“, nechutenstva, chudnutia…

V prípade zabreznutia riziko komplikovaného pôrodu no a v konečnom dôsledku hľadanie 18 nových domovov ročne. Niet divu, že každý zodpovedný majiteľ, ktorý nemá doma chovné zviera, rieši otázku, ako zabrániť nekontrolovanému páreniu a množeniu sa.

Kupodivu, aj v dnešnej dobe, keď už sú nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie dobre známe, sa bohužiaľ stretávame s majiteľmi, ktorí si pre svoje zviera vyžadujú takýto druh ošetrenia a vystavujú ho tým zbytočnému zdravotnému (nezriedka aj smrteľnému) riziku. Na medikamentózne zabránenie ruje sa používajú steroidné hormóny, ktoré ovplyvňujú celú radu orgánových systémov a sú na počiatku mnohých závažných ochorení.

Najmä, ak sa aplikujú v nesprávnom období (t.j. pri prvých príznakoch ruje alebo v jej priebehu). Typickým príkladom je hnisavý zápal matenice, takzvaná pyometra. Predstavuje potenciálne smrteľné ochorenie, ktoré je charakterizované nahromadením hnisavého zápalového sekrétu v dutine maternice, s následnou celkovou sepsou.

Jej vznik je spojený s nadmerným hormonálnym dráždením sliznice maternice, ktorej žľazy za nejaký čas zbujnejú a produkujú nadbytok sekrétu, hromadiaceho sa v dutine maternice. Ten predstavuje ideálne prostredie pre baktérie, ktoré zmenia charakter sekrétu na hnisavý. Vznikajúce toxíny prechádzajú do krvného obehu a vyvolávajú celkové príznaky.

Najspoľahlivejším a takpovediac aj jediným riešením tohto stavu je chirurgické odstránenie celej zahnisanej maternice. Výsledný efekt, v porovnaní s klasickou kastráciou, je teda rovnaký, ale miera rizika anestézie a chirurgického zákroku je neporovnateľne vyššia.

Druhým potenciálnym rizikom sú nádory mliečnej žľazy, ktoré sú tiež dôsledkom nadmerného hormonálneho dráždenia mliečnej žľazy k laktácii. Väčšina týchto nádorov sú zhubné, najčastejšie karcinómy, ktoré vyžadujú neodkladné chirurgické riešenie. Včasná kastrácia môže znížiť riziko ich vzniku.

Steroidné hormóny obsiahnuté vo väčšine antikoncepčných preparátov, určených pre mačky, znižujú nepriamo efekt inzulínu v tele, čo časom vedie ku cukrovke – so všetkými dôsledkami dobre známymi z ľudskej medicíny. Priťažujúcim faktorom je obezita, ktorá sa dlhodobým užívaním antikoncepčných preparátov objavuje.

V neposlednom rade, steroidné hormóny v nadbytku prehlbujú ochorenie pečene. Starší injekčný preparát na potlačenie ruje mačiek, ktorý sa ešte kde-tu vo veterinárnych ambulanciách pre malé zvieratá objavuje, sa aplikoval v 3-6-mesačných intervaloch, prísne mimo rujového obdobia.

Novší preparát, s menším rizikom negatívnych účinkov na maternicu a vaječníky, sa v prípade krajnej nutnosti môže aplikovať pri prvých príznakoch ruje, ale všeobecne sa to tiež nedoporučuje. Po prvom ošetrení sa injekcia opakuje po 3 mesiacoch, tretia injekcia 4 mesiace po druhej a potom pravidelne v 5-mesačných intervaloch.

Na trhu sa nedávno objavil aj preparát na potlačenie pohlavnej aktivity psov. Ide o podkožný implantát, z ktorého sa postupne uvoľňuje účinná látka nesteroidného charakteru, zabezpečujúca redukciu testosterónu v krvi a tým pokles libida a zníženú produkciu a kvalitu spermií.

Naše praktické skúsenosti s ním sú zatiaľ minimálne, ale uvádza sa nástup účinku do 4-6 týždňov po aplikácii a nutnosť znovu aplikácie každých 6 mesiacov, aby bola zaručená účinnosť. Implantát sa kompletne vstrebáva, nie je teda nutné chirurgické odstránenie.

V žiadnom prípade sa nedoporučuje ošetrenie pohlavne nedospelých zvierat a rovnako nevhodné je dlhodobé podávanie liečiv, presahujúce 2 roky. A na záver nie je opomenuteľná ani cena týchto preparátov, ktorá pri opakovanej aplikácii prevyšuje cenu kastrácie.