Rady pre chovateľov králikov

Kŕmenie
Základom kŕmenia je kvalitné lúčne seno, voňavá slama z obilnín a dostatok čerstvej vody.Keďže králiky chované v zajatí nemajú prístup k lúke, na ktorej by si vyberali najvýživnejšie z bylín, vhodné je prikrmovať ich obilím. Ovos a jačmeň je to najlepšie čo im môžete ponúknuť. Králik sa poteší aj suchému pečivu, ktoré môže nahradiť časť dennej kŕmnej dávky.Pestrofarebnými obilnými pochúťkami či granulovanými zmesami vôbec nekŕmte vášho miláčika, granule sú určené pre veľkovýkrmne, kde sú jedinou kŕmnou zložkou.

Hygiena
králiky majú radi suchú, dobre vetranú klietku, ktorá ich chráni pred páľavou. Zatiaľ čo mráz neprekáža týmto ušiakom, letné horúčavy ich vedia pekne potrápiť a aj uškodiť.Na podstieľanie je najvhodnejšia slama, ktorá nenasáva vodu tak, ako seno či hobliny. Mokrá podstielka môže spôsobiť premnoženie kokccídií, ktoré spôsobujú hnačky striedajúce so zápchami a končia sa vychudnutím králika a následným úhynom.Podávaním šťavy z citróna namiesto vody dokáže premnoženie kokcídií včas zvrátiť, ak obmedzíte kŕmenie výhradne na seno. Preventívne môžete vo vlhkom počasí okysľovať vodu jablčným octom alebo inými potravinárskymi kyselinami. Alebo môžete siahnúť po probiotických baktériách, ktoré možno podávať s vodou alebo krmivom.

Zlozvyky
Králiky, ktoré neustále ohrýzajú klietku, hľadajú pre svoj organizmus látky, ktoré im chýbajú. Najčastejšie ide o soľ. Tú môžete primiešavať v malom množstve do krmiva, podávať ju raz týždenne do vody alebo kúpiť králikom kamennú soľ na lízanie. Králiky, ktoré oblizujú pletivo väčšinou oznamujú nedostatok vody.

Priberanie
Každý králik rastie dovtedy, kým nepresiahne hranicu dospelosti. Pri zakrslích plemenách je to vo veku šesť mesiacov, pri stredných a veľkých osem. Pre každé plemeno je typický malý veľkostný a hmotnostný rozptyl. Tetovanie v oboch ušniciach a rodokmeň s menom chovateľa, výpisom predkov a pečiatkou SZCH je zárukou toho, že dopredu viete čo z králika vyrastie.

Očkovanie
Králičí mor a myxomatóza sú smrteľné ochorenia ktoré, postihujú celý chov. Prenášajú sa z poľných králikov a zajacov v obdobiach šírenia epidémií hmyzom a vzduchom. V čase ohrozenia chovu je na vakcináciu už neskoro, pretože trvá niekoľko týždňov, kým sa v organizme vytvoria potrebné protilátky. Pasteurelóza je neliečiteľné ochorenie. Králiky treba očkovať už vo veku sedem týždňov s následnými revakcináciami.

Starostlivosť o mláďatá
Dobrá králičia mama sa o dvoje mláďatá postará bez pomoci človeka. Trvá osem týždňov, kým sa mláďatá stanú samostatnými a nezávislými od matky.

Juliána Benešová, veterinárna sestra