Očkovanie mačiek

Prvýkrát mačiatka vakcínujeme vo veku 8-9 týždňov. Následný vakcinačný harmonogram mačiatka Vám navrhne veterinárny lekár. Dospelý jedinec sa revakcínuje 1 krát ročne. Vakcinovať sa u mačiek začína vo veku 8-9 týždňov, s revakcináciou v 12 týždni. Následne sa každoročne vykonáva revakcinácia.

Existujú viaceré typy vakcín s rôznou kombináciou spomínaných ochorení. Najbežnejšou je Trojkombinácia Panleukopénie, Herpesu a Calicivírusu. Ďalšia je v kombinácii s chlamydiózou a taktiež existuje 5 kombinačná vakcína so spomínanými 4 ochoreniami a ešte s Leukémiou.

V súčasnej dobe sa mačky očkujú proti týmto ochoreniam:

Panleukopénia – FPLV – alebo mačací mor je silne virulentné ochorenie s inkubačnou dobou 2–10 dní postihujúce len mačky. Ochorenie máva spravidla veľmi rýchly priebeh a môže pripomínať otravu. Prejavuje sa súčasnými prudkými hnačkami a zvracaním veľmi často končí smrťou zvieraťa.

Je možné proti nemu zviera zaočkovať. Vírus napadá výstelku tráviaceho traktu spôsobuje vredy a rozpad výstelkového epitelu .Zároveň sa znižuje množstvo bielych krviniek, čo zhoršuje imunitu zvieraťa. Nákazu si medzi sebou zvieratá väčšinou predávajú cez sekréty, ktorými sa kontaminuje napríklad voda na pitie.

Postihnuté zviera je apatické zvracia, má vodnatú hnačku, veľakrát je v stolici krv, neje a nepije. Pokiaľ je nákaza slabšia, je možnosť vyliečenia. Ak sa nakazí gravidná mačka, väčšinou potratí. Pokiaľ porodí živé mačatá, mávajú postihnutý mozoček, následkom čoho majú zhoršenú koordináciu pohybu alebo môžu byť aj slepé.

Infekčná rinotracheitída – FVR a kalicivírusová infekcia-  FCV- Ochorenie spôsobuje Herpesvirus rhinotracheitidis a Calicivirus. Tieto dve ochorenia prebiehajú často súbežne. Klinické prejavy sú od zápalu spojiviek, zápalu dutiny ústnej až po infekčnú nádchu. Ochorenie má často dlhý chronický priebeh.

Besnota – R – je jedna z najobávanejších veľmi nebezpečných nákaz zvierat. Atakuje mozog a ochorenie končí vždy smrťou. Mačky sa môžu nakaziť od besného „voľne“ žijúceho zvieraťa(líška, jazvec,..) Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, pretože sa nakaziť môže nielen rôzne domáce zvieratá , ale aj človek- po pohryzení alebo poranení od infikovaného psa alebo mačky.

Chlamydióza – Ch.felis – ochorenie spôsobené parazitom Chlamydia psittaci. Zvyčajne sa vyskytuje spolu s kalicivirózou a herpesvirózou. Klinické prejavy: výtok z očí, zápaly spojiviek, nádcha.
infekčná leukémia- FeLV-  je ochorenie ,ktoré môže mať rôzne klinické príznaky od nechutenstva, horúčky , zápalu dutiny ústnej, infekcie dýchacích ciest, hnačiek až po nádorové ochorenie. Má chronický charakter a väčšinou sa klinicky prejavuje súčasne s inou infekciou. Zdrojom nákazy sú sliny a telové výlučky chorého jedinca.

Doplnkové  vakcíny :
Primucel FIP –  Aktívna imunizácia mačiek proti infekčnej peritonitíde , ktorú spôsobuje Coronavírus. Je infekčné ochorenie spôsobujúce smrť. K prenosu dochádza priamym kontaktom mačiek, vírus sa do organizmu najčastejšie dostáva nosnou sliznicou.

Infekcia sa môže do chovu dostať aj prostredníctvom predmetov, ktoré sa dostali do styku so výkalmi, v ktorej sa nachádza vírus. Imúnne teda nie sú ani mačky chované bez možnosti výbehu. Najčastejšie sa u mačiek prejavuje v 2. formách a to suchá a vlhká, pri vlhkej forme si majiteľ najčastejšie všimne rozširovanie brucha – ascites, dušnosť a nechutenstvo, depresiu. Suchá forma postihuje CNS a oči.

Špecifická liečba neexistuje jedinou profylaxiou je vakcinácia a tá sa vykonáva vo veku 16. týždňov  intranasálne – aplikácoiu do oboch nosných dierok.

Dermatofytóza – Microsporum canis: BIOCAN M – dermatofytóza je pliesňové ochorenie kože , ktorého pôvodcom je Microsporum canis. Hlavným zdrojom tohto ochorenia sú klinický choré zvieratá, ktoré majú mykotické ložiská obsahujúce množstvo spór- dermatofytov.

Tieto spóry sú schopné infikovať dalšie vnímavé zvieratá a ľudí . Pokiaľ sa dostanú do okolia môžu tu prežívať aj pri nepriaznivých podmienkach po dobu niekoľkých rokov pri plnom zachovaní životaschopnosti a virulencie. Spóry dermatofytov často odolávajú aj pôsobeniu bežných dezinfekčných prostriedkov.

Prenos medzi zvieratami sa deje priamym kontaktom psa alebo mačky s chorým jedincom alebo používaním chovateľských pomôcok od infikovaných zvierat. Spóry dermatofytov môžu prenášať aj ektoparazity- vši, blchy, zákožky. Človek sa tiež môže nakaziť pri manipulácií alebo pri hre s chorým jedincom.

K rozširovaniu dermatofytóz prispieva taktiež väčší kontakt psov a mačiek na výstavách, kde sú zvieratá stresované, čím sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Liečba je časovo zdĺhavá a pre majiteľa finančne náročná. Najúčinnejší spôsob liečby dermatofytózy psov a mačiek spôsobených pôvodcom Microsporum canis je vakcinácia vakcínou BIOCAN M. Prvá vakcína sa  aplikuje vo veku 8 týždňov a následná revakcinácia za 3-4 týždňe.